O trendy i tradice je velký zájem

Tak by se jednoduše dal shrnout 11. ročník konference INTERIÉRY, který byl zaměřen právě na toto téma. Na akci se sešlo celkem 505 lidí z oboru interiérů, ať už šlo o interiérové designéry, architekty, výrobce nábytku nebo i lektory a studenty.

Ti si mohli v jeden den poslechnout 22 krátkých a výstižných přednášek v nádherných prostorách přednáškového sálu Rotunda. Jaké přednášky to byly?

Úvodní přednášku zahájil Jan Opitz, který hovořil nejen o dobré pověsti jednotlivců, ale i o plánech Institutu interiérových designérů. Poté se ujal slova ředitel Moravské galerie Jan Press, který posluchače pomyslně provedl novou expozicí a pohovořil o jejím záměru. V dalším vstupu mluvil Ondřej Valach a Jan Mezera o historii vizualizací i jejím budoucím vývoji. Následně přednášela Ludvika Kanická, která ve svém tématu „Nahrává dnešní doba tradicím?“ shrnula změny posledních let ve vztahu k interiérům. Poslední blok uzavřela Klára Soukupová, jež se zaměřila na zrcadlové plochy a jejich možnosti aplikace v prostoru.

V dalším vstupu hovořili Jitka Štědroňová a Tomáš Vacek na téma digitálního tisku na tapetách a představili 5 zajímavých případových studií. Poté se ujal slova Jiří Pivoňka, který se zaměřil na dva základní megatrendy v oblasti zařizování interiérů a jejich řešení pomocí nábytkového kování. Následně prezentovala Barbora Benčíková a její téma „Role Lilly Reich v designu vily Tugendhat“ zaujalo každého posluchače. Poté přednášel Pavel Šafařík, který se hovořil o oblasti podlahových krytin a vzoru rybiny. Další téma bylo o moderním používání LED pásků v nábytku a toho se ujal Ladislav Neuwirth. Poslední vstup před obědem patřil přednímu českému školiteli Ivu Tomanovi, který svou přednáškou o talentu nenechal nikoho klidným.

Třetí blok zahájila česká interiérová designérka Zuzana Schubertová, která ukázala svou tvorbu napříč různými projekty od vzorových bytů až po projekty pro televizní pořad. Poté přišel na pódium Leonhard Oberascher, světová kapacita v oblasti barev a trendů, který v krátkosti vysvětlil, proč vlastně trendy existují. Po něm se ujal slova Richard Sajdl, který zacílil na trendové barvy nábytkového kování a jeho vliv na celek. Dále hovořila Katarína Lapinová, která představila revoluční systém vaření na kuchyňských linkách. Mezi další trendové přednášky patřil vstup Malgorzaty Lososové-Ungrádové. Ta se věnovala trendovým odstínům dle Pantone. Třetí blok zakončil Michal Kamas, jenž hovořil o tématu efektivity při výrobě i projektování.

Poslední část konference zahájila italská architektka a specialistka na trendy Elisabetta Rizzato, která představila posluchačům 4 hlavní interiérové trendy a barevnici pro nadcházející období. Zajímavou přednášku připravila také Hana Foltánková, jejíž hlavní téma byl samozhášivý textil a jeho vzhled. Poté hovořila Věra Vojtíšková, která na konferenci přivezla ukázky netradičních přírodních materiálů. Vážné téma následně otevřela Lenka Novotná, která se věnovala bio odpadu v kuchyni a budoucím trendů při zpracování odpadu v privátním interiéru. Poslední přednáška byla nečekaně o emocích a barvách, nikoli o trendech, protože barvy se netočí jen kolem trendů. Tu si připravila arteterapeutka a designérka Greta Sartori.

Celou akcí provázel Milan Vrbík, design manager studia Atak a spoluzakladatel Institutu interiérových designérů. Akci jako každý rok organizovala Iva Bastlová, designérka a vydavatelka B2B časopisu Interiéry.

Kromě přednášek byl na konferenci i čas k potkávání, diskutování a poznávání nových kontaktů. Nechyběl ani oblíbený mini veletrh s 26 stolky, kde si mohli posluchači prohlédnout různé vzorky a zeptat se na detaily.

Jaké téma bude skloňované v roce 2023? Od tradice a trendů se přesuneme jinam, přesně heslo roku 2023 zní EKOLOGICKY & EKONOMICKY.

Těšte se!

Za celý tým
Iva Bastlová

Reporty z předešlých ročníků

Report 2021

Report 2020

Report 2019